Darmowa dostawa od 200 zł!
Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kompleksowy przewodnik po kinesiotapingu dla początkujących. Co to jest taping i jak może ci pomóc?

2024-07-02
Kompleksowy przewodnik po kinesiotapingu dla początkujących. Co to jest taping i jak może ci pomóc?

Definicja kinesiotapingu

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która polega na aplikacji specjalnych elastycznych taśm kinezjologicznych na skórę. Taśmy aplikuje się w celu wsparcia mięśni, stawów, poprawy krążenia krwi, redukcji bólu oraz obrzęków po urazach.


Krótka historia i pochodzenie tej metody


Metoda oklejania ciała taśmami kinezjologicznymi została opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Dr. Kenzo Kase. Doktor Kase chciał stworzyć technikę, która będzie wspierać naturalne procesy gojenia się ciała, jednocześnie zapewniając stabilizację mięśni i stawów bez ograniczania ich ruchomości.

Co to jest kinesiotaping i jak działa?


Podstawowe założenia

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji elastycznych taśm kinezjologicznych na skórę w celu wspomagania funkcji mięśni i stawów. Taśmy delikatnie podtrzymują stawy i mięśnie, zmniejszając ich obciążenie. W efekcie pozwalają na swobodny i naturalny ruch, bez ograniczania aktywności fizycznej.


Jak tejping działa na mięśnie i stawy


Taśmy kinezjologiczne delikatnie podnoszą skórę, tworząc niewielką przestrzeń między skórą a mięśniami. Ta mikroskopijna przestrzeń poprawia cyrkulację krwi i limfy, co pomaga w zmniejszeniu stanów zapalnych i obrzęków. Ponadto, taśmy kinezjologiczne wspierają mięśnie i stawy, stabilizując je i zmniejszając ryzyko dalszych urazów.
Porównanie z innymi metodami terapii fizycznej

Kinesiotaping różni się od tradycyjnych metod terapii fizycznej, takich jak bandażowanie czy stosowanie ortez, pod wieloma względami. Przede wszystkim, taśmy kinezjologiczne nie ograniczają ruchomości ciała, co jest znaczną przewagą. Tradycyjne metody, takie jak bandaże czy ortezy, często sztywno unieruchamiają dany obszar ciała, co może ograniczać jego funkcjonalność i komfort. Natomiast taśmy kinezjologiczne są tak zaprojektowane, aby współgrać z naturalnymi ruchami ciała.

Korzyści z kinesiotapingu - dlaczego warto spróbować?

 • Wsparcie mięśni i stawów - kinesiotaping zapewnia stabilizację mięśni i stawów bez ograniczania ich ruchomości. Elastyczne taśmy kinezjologiczne działają jak druga skóra, wspierając struktury mięśniowo-szkieletowe i zapobiegając nadmiernym ruchom, które mogą prowadzić do kontuzji.
 • Redukcja bólu - jedną z głównych korzyści kinesiotapingu jest zdolność do łagodzenia bólu. Taśmy kinezjologiczne mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, które jest często przyczyną bólu. Dodatkowo, do zmniejszenia dolegliwości bólowych przyczyniają się poprawa krążenia krwi oraz redukcja stanu zapalnego.
 • Poprawa krążenia krwi oraz zmniejszanie obrzęków i stanów zapalnych po urazach - lepsze krążenie krwi zapewnia lepsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek - to wspomaga procesy regeneracyjne. Poprawa krążenia limfy pomaga natomiast w usuwaniu toksyn i produktów przemiany materii, co jest szczególnie istotne w przypadku obrzęków i stanów zapalnych.

 

Rodzaje taśm kinezjologicznych i jak wybrać odpowiednią taśmę

Czy kolor taśmy kinezjologicznej ma znaczenie?

W rzeczywistości kolor taśmy kinezjologicznej nie ma wpływu na jej działanie ani efektywność terapeutyczną. Kolory taśm kinezjologicznych są wybierane przede wszystkim z powodów estetycznych oraz osobistych preferencji użytkowników. Różne kolory mogą być używane, aby dodać element psychologiczny lub po prostu dla wizualnego urozmaicenia, ale nie mają one żadnych naukowo potwierdzonych właściwości terapeutycznych.


Różne marki i ich specyfika

 • DrTape - ta marka oferuje wysokiej jakości taśmy kinezjologiczne, które są elastyczne, trwałe i dostępne w różnych kolorach oraz wzorach. DrTape jest ceniona za przyczepność i komfort noszenia, a także za przystępną cenę, co sprawia, że jest dobrym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
 • Kinesio Tex - Kinesio Tex to pionier w dziedzinie kinesiotapingu, stworzony przez Dr. Kenzo Kase. Oryginalna taśma, wyróżnia się tylko wysoką jakością, ale także wszechstronnym zastosowaniem w terapii. Kinesio Tex oferuje taśmy zarówno delikatne, hipoalergiczne, które mogą być stosowane nawet przez dzieci, jak i bardzo mocne taśmy dla profesjonalnych sportowców, zapewniając im doskonałą stabilizację.
 • Mueller Kinesiology Tape - Mueller Kinesiology Tape to doskonała opcja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z kinesiotapingiem. Przystępna cenowo, a jednocześnie o dobrej jakości, taśma ta stanowi idealny wybór dla każdego, kto chce spróbować tej metody wspomagania mięśni i stawów.
 • Pinotape - Pinotape to renomowana marka taśm kinezjologicznych, znana z wysokiej jakości produktów zaprojektowanych z myślą o efektywności terapeutycznej i komforcie użytkowania. Pinotape oferuje szeroką gamę taśm, które są wykorzystywane przez fizjoterapeutów, sportowców oraz osoby aktywne fizycznie na całym świecie.

 

Jak wybrać odpowiednią taśmę kienzjologiczną dla siebie

Wybór odpowiedniej taśmy kinezjologicznej wymaga uwzględnienia indywidualnych potrzeb terapeutycznych, typu skóry, intensywności aktywności fizycznej, trwałości, wodoodporności, budżetu oraz preferencji estetycznych. Przed zakupem warto przetestować kilka różnych marek i typów taśm, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i zapewnia maksymalny komfort oraz efektywność.

Podstawowe techniki kinesiotapingu - praktyczny przewodnik

Jak naklejać taśmę kinezjologiczną na różne części ciała?

Prawidłowe przygotowanie skóry do aplikacji taśmy kinesio jest kluczowe dla jej skuteczności i komfortu użytkowania.

Przed aplikacją taśmy należy dokładnie oczyścić skórę, usunąć włosy z miejsca, w które ma być aplikowana taśma oraz zastosować środek do odtłuszczania. Należy również odpowiednio przyciąć taśmę kinezjologiczną, zaokrąglając jej końce, zapewniając tym skuteczne działanie tape przez długi czas.

Przykłady prostych aplikacji dla początkujących


Ramiona

 • Przygotowanie:

Upewnij się, że skóra jest czysta, sucha i pozbawiona olejków lub kremów.

 • Cięcie taśmy:

Odcinaj kawałki taśmy odpowiedniej długości. Zwykle potrzebne są dwa paski - jeden dłuższy i jeden krótszy.

 • Aplikacja:

Zacznij od przyklejenia dłuższego paska wzdłuż mięśnia naramiennego.

Przyklej jeden koniec bez rozciągania na barku, następnie prowadź taśmę wzdłuż mięśnia, rozciągając ją lekko (około 20-30%) i przyklej drugi koniec na ramieniu.
Krótszy pasek przyklej poziomo, zaczynając od środka dłuższego paska, aby uzyskać dodatkowe wsparcie w miejscu największego napięcia.


Kolana

 • Przygotowanie:

Oczyść skórę wokół kolana. W razie potrzeby przyciąć włosy.

 • Cięcie taśmy:

Przygotuj dwa kawałki taśmy o długości około 15-20 cm.

 • Aplikacja:

Zacznij od przyklejenia pierwszego paska tuż poniżej kolana, prowadząc go wzdłuż bocznej strony kolana, lekko rozciągając taśmę (około 25-50%) i przyklejając drugi koniec na górze kolana.

Drugi pasek naklej z przodu kolana, tworząc kształt litery "X", przyklejając go na pierwszym pasku. Upewnij się, że końce są dobrze przylepione, aby zapewnić stabilizację.

Plecy

 • Przygotowanie:

Oczyść skórę i w razie potrzeby przyciąć włosy.

 • Cięcie taśmy:

Przygotuj dwa dłuższe kawałki taśmy, każdy o długości odpowiadającej wysokości pleców.

 • Aplikacja:

Zacznij od przyklejenia jednego końca taśmy na dolnej części pleców, prowadząc ją wzdłuż kręgosłupa, lekko rozciągając (około 25-50%) i przyklejając drugi koniec na górze pleców.

Drugi pasek naklej równolegle do pierwszego, zapewniając dodatkowe wsparcie i stabilizację.

Kostki

 • Przygotowanie:

Upewnij się, że skóra jest czysta i sucha.

 • Cięcie taśmy:

Przygotuj trzy kawałki taśmy o długości około 10-15 cm.

 • Aplikacja:

Zacznij od przyklejenia pierwszego paska wokół kostki, tworząc kształt litery "U". Taśma powinna przechodzić pod kostką, a końce powinny być przyklejone na górze stopy.

Drugi pasek przyklej wzdłuż stopy, zaczynając od palców, prowadząc go wzdłuż stopy i przyklejając na górze kostki.

Trzeci pasek naklej poziomo wokół stopy, tuż nad kostką, zapewniając dodatkowe wsparcie i stabilizację.

 

Częste błędy i jak ich unikać

1. Jednym z najczęstszych błędów podczas naklejania taśmy kinezjologicznej jest nieprawidłowe przygotowanie skóry. Naklejanie taśmy na brudną, tłustą lub mokrą skórę sprawia, że taśma nie przylega odpowiednio i szybko się odkleja. Aby tego uniknąć, zawsze upewnij się, że skóra jest czysta, sucha i wolna od olejków oraz kremów.

2. Kolejnym błędem jest zbyt mocne rozciąganie taśmy podczas aplikacji. Przesadne rozciąganie może prowadzić do nadmiernego nacisku na skórę i mięśnie, co może być niekomfortowe i zmniejsza skuteczność taśmy. Rozciągaj taśmę tylko na 20-50% jej długości, aby zapewnić optymalną stabilizację bez nadmiernego nacisku.

3. Często popełnianym błędem jest niewłaściwe cięcie taśmy. Przycinanie taśmy bez zaokrąglania końców może prowadzić do jej szybkiego odklejania się. Zawsze zaokrąglaj końce taśmy, aby zapobiec jej odklejaniu i zwiększyć trwałość aplikacji.

4. Kolejny problem to brak stabilizacji końców taśmy. Niedokładne przyklejenie końców taśmy może prowadzić do ich szybkiego odklejania się, co zmniejsza skuteczność całej aplikacji. Przyklej końce taśmy bez rozciągania, aby zapewnić ich lepszą stabilizację i dłuższą trwałość.

5. Ostatnim częstym błędem jest niewłaściwa aplikacja na ruchome części ciała. Naklejanie taśmy w miejscach, które są narażone na intensywny ruch, bez odpowiedniego przyklejenia, może prowadzić do szybkiego odklejania się taśmy. Upewnij się, że taśma jest odpowiednio przyklejona i dobrze przylega do skóry, zwłaszcza w miejscach, które są narażone na ruch.

Kiedy warto stosować kinesiotaping?

 • Podczas aktywności fizycznej

Kinesiotaping wspomaga mięśnie i stawy, redukuje ryzyko kontuzji oraz pomaga w szybszym powrocie do pełnej sprawności. Dzięki temu możemy cieszyć się sportem bez obaw o urazy.

 • W trakcie rehabilitacji po urazach

Taśmy kinezjologiczne pomagają w procesie gojenia się kontuzji, stabilizują uszkodzone obszary i zmniejszają ból. To świetne narzędzie wspomagające rehabilitację.

 • W codziennym życiu, aby zapobiegać urazom

Regularne stosowanie kinesiotapingu może zapobiegać przeciążeniom i kontuzjom, szczególnie u osób prowadzących aktywny tryb życia lub wykonujących prace fizyczne.

 

Jak bezpiecznie usuwać taśmę kinezjologiczną?

Krok po kroku instrukcja

Bezpieczne usuwanie taśmy kinezjologicznej jest kluczowe, aby uniknąć podrażnień skóry.

Oto krok po kroku instrukcja oraz środki ostrożności:

1. Zwilż taśmę: nałóż ciepłą wodę lub olejek do masażu na taśmę, aby ją zmiękczyć. To ułatwi jej odklejenie.
2. Delikatnie odklej: powoli i ostrożnie zaczynaj odklejać taśmę, trzymając ją blisko skóry, aby zminimalizować napięcie.
3. Podążaj za włosem: odklejaj taśmę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, co pomoże uniknąć podrażnień skóry.
4. Stosuj krem nawilżający: po usunięciu taśmy, nałóż krem nawilżający, aby ukoić skórę.

 

 

Przeciwwskazania i środki ostrożności w kinesiotapingu

Choć kinesiotaping jest bezpieczną i skuteczną metodą, istnieją pewne sytuacje, w których należy zachować ostrożność:

 • Kiedy unikać stosowania kinesiotapingu: nie stosuj taśm kinezjologicznych na otwarte rany, skórne infekcje czy oparzenia. Unikaj też stosowania taśm, jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych na kleje.
 • Reakcje alergiczne i jak sobie z nimi radzić: jeśli zauważysz zaczerwienienie, swędzenie lub wysypkę w miejscu aplikacji taśmy, natychmiast ją usuń. W takich przypadkach warto skonsultować się z dermatologiem.
 • Konsultacja z profesjonalistą przed rozpoczęciem tapingu: zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem przed rozpoczęciem kinesiotapingu, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda dla Twoich potrzeb.

FAQs - najczęściej zadawane pytania:

 • Czy kinesiotaping jest bolesny?

Stosowanie kinesiotapingu zazwyczaj nie powoduje bólu. Taśmy są zaprojektowane tak, aby były wygodne i elastyczne, nie ograniczając ruchu.

 • Jak długo mogę nosić taśmę?

Taśmy kinezjologiczne można nosić od kilku dni do tygodnia, w zależności od rodzaju aktywności i kondycji skóry. Zazwyczaj producent zaleca noszenie taśmy przez 3-5 dni.

 • Czy mogę stosować kinesiotaping samodzielnie?

Tak, jednak zaleca się naukę podstawowych technik od profesjonalisty. Dzięki temu zapewnisz sobie prawidłową aplikację i maksymalne korzyści.

 • Jak długo trwa nauka prawidłowego stosowania taśmy?

Nauka podstaw kinesiotapingu może zająć kilka sesji z fizjoterapeutą. Ważne jest, aby poznać techniki aplikacji i zrozumieć, jak działa taśma.

 • Czy kinesiotaping działa natychmiastowo?

Wiele osób odczuwa ulgę niemal natychmiast po zastosowaniu taśmy. Jednak pełne korzyści mogą być widoczne po kilku godzinach lub dniach, w zależności od indywidualnych potrzeb i rodzaju urazu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 190 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-12
Bardzo sprawnie i profesjonalnie. Polecam
2024-02-02
Polecam
pixel