Darmowa dostawa od 200 zł!
Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pilates dla zielonych. Jak zacząć przygodę z pilates?

2024-07-02
Pilates dla zielonych. Jak zacząć przygodę z pilates?

Pilates dla zielonych. Jak zacząć przygodę z pilates?

Wystarczy trochę przestrzeni, mata do ćwiczeń i odrobina motywacji. Odkryj podstawowe techniki pilatesu, które możesz łatwo włączyć do swojej codziennej rutyny, i ciesz się lepszym zdrowiem oraz większą energią. 

Zacznij już dziś i poczuj różnicę!

Czym jest pilates? 

Pilates to system ćwiczeń oparty na kontrolowanych ruchach, który łączy w sobie elementy jogi, baletu i treningu siłowego. Ma na celu głównie wzmacnianie mięśni głębokich, poprawę postawy, czy zwiększenie elastyczności ciała.

Regularne praktykowanie pilatesu ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Pomaga zredukować stres, poprawić koncentrację oraz poczucie równowagi, jednocześnie wzmacniając mięśnie odpowiedzialne za stabilizację. Dzięki pilatesowi możesz cieszyć się lepszym samopoczuciem, większą energią i harmonijną sylwetką.

Główne założenia i techniki pilatesu

Pilates opiera się na kilku kluczowych zasadach: 

 • koncentracji, 
 • kontroli, 
 • precyzji, 
 • płynności ruchów 
 • prawidłowym oddychaniu.

Ćwiczenia koncentrują się głównie na mięśniach brzucha, pleców, bioder i pośladków. Możesz je wykonywać zarówno na macie, jak i z wykorzystaniem sprzętu takiego jak reformer czy piłki do pilatesu. 

Dzięki pilatesowi poczujesz się silniejsza, bardziej zrelaksowana i pełna energii.

Historia powstania metody przez Josepha Pilatesa

Pilates, stworzony na początku XX wieku przez niemieckiego trenera Josepha Pilatesa, to efekt połączenia gimnastyki, jogi i sztuk walki. Joseph opracował tę metodę, aby pomóc żołnierzom wracającym do zdrowia po I wojnie światowej, a jego innowacyjne podejście szybko zdobyło popularność, przekształcając się w dzisiejszy, szeroko praktykowany system ćwiczeń.

Korzyści z uprawiania pilatesu dla początkujących

Pilates to fantastyczna forma aktywności fizycznej, idealna dla osób na każdym poziomie zaawansowania, ale szczególnie korzystna dla początkujących. Regularna praktyka pilatesu przynosi wiele korzyści, które szybko przekładają się na lepsze samopoczucie i zdrowie.

Korzyści płynące z regularnego uprawiania pilatesu

 • Wzmacnianie mięśni głębokich
 • Poprawa elastyczności
 • Lepsza postawa 
 • Redukcja bólu, szczególnie w okolicy dolnej części pleców
 • Zwiększenie energii
 • Poprawa samopoczucia
 • Redukcja stresu 
 • Lepsza koordynacja i równowaga 
 • Zwiększenie przepływu krwi
 • Zwiększenie świadomości ciała 

Wzmacnianie mięśni głębokich

Jednym z głównych atutów pilatesu jest jego zdolność do wzmacniania mięśni głębokich, zwłaszcza w okolicach brzucha, pleców i bioder. Te grupy mięśni odpowiadają za stabilizację naszego ciała, co pomaga poprawić postawę, zmniejszyć ryzyko kontuzji i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Pilates zmniejsza ból mięśni aż o 30%.

Badania wykazują, że regularne ćwiczenia pilatesu mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe. W przypadku osób cierpiących na przewlekły ból pleców, systematyczna praktyka pilatesu prowadzi do redukcji objawów nawet o 30%. Dzięki ćwiczeniom skupiającym się na wzmocnieniu mięśni głębokich, stabilizacji tułowia oraz poprawie elastyczności, pilates skutecznie łagodzi napięcie mięśniowe i wspiera zdrowie kręgosłupa​ (SciELO)​.

Pilates poprawia postawę ciała u 80% ćwiczących

Pilates nie tylko wzmacnia ciało, ale również znacząco poprawia posturę. Badania pokazują, że aż 80% osób regularnie uprawiających pilates zauważa poprawę swojej postawy. Ćwiczenia te koncentrują się na precyzyjnym wykonywaniu ruchów, wzmocnieniu mięśni brzucha i pleców oraz zachowaniu równowagi, co prowadzi do wyprostowanej sylwetki i zmniejszenia dolegliwości związanych z niewłaściwą postawą​​.

Redukcja stresu i poprawa samopoczucia

Pilates działa relaksująco, pomagając redukować stres i poprawiając ogólne samopoczucie. Skupienie na precyzji ruchów i kontrolowanym oddechu podczas ćwiczeń pomaga wyciszyć umysł i zredukować napięcie nerwowe. Dzięki temu, regularna praktyka pilatesu może znacząco poprawić nastrój i jakość życia.

Pilates przy ścianie - proste ćwiczenia dla początkujących

Piletes przy ścianie to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z tą formą ćwiczeń, bo wykorzystuje ścianę jako punkt stabilizacji, co pomaga utrzymać równowagę. Dzięki temu można skupić się na precyzyjnym wykonywaniu ruchów, co jest kluczowe w pilatesie.

Przykłady prostych ćwiczeń

Squat przy ścianie:

 • Stań plecami do ściany, stopy mają znajdować się na szerokość bioder.
 • Powoli zjeżdżaj w dół, aż uda będą równoległe do podłogi.
 • Utrzymując plecy prosto przy ścianie, staraj się pozostać w tej pozycji jak najdłużej.
 • Powróć do pozycji stojącej.

Pompki przy ścianie

 • Stań przodem do ściany, umieść stopy na szerokość bioder. 
 • Oprzyj dłonie na ścianie na wysokości ramion.
 • Powoli zginaj łokcie, zbliżając klatkę piersiową do ściany, utrzymując ciało w linii prostej.
 • Wyprostuj ramiona, wracając do pozycji wyjściowej.

Jakie korzyści daje pilates przy ścianie?

 1. Pomaga wzmocnić mięśnie głębokie.
 2. Poprawia elastyczność i koordynację ruchową.
 3. Wspiera utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Jak zacząć pilates w domu?

Rozpoczęcie pilatesu w domu to doskonały sposób na wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny, bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy znaleźć spokojne miejsce, gdzie możesz skoncentrować się na ćwiczeniach bez zakłóceń. Dzięki pilatesowi możesz wzmocnić ciało, poprawić postawę i zwiększyć elastyczność, a wszystko to w domowych warunkach!

Niezbędne akcesoria

Aby zacząć pilates w domu, potrzebujesz kilku podstawowych akcesoriów:

 • Mata do ćwiczeń, która zapewni Ci komfort i odpowiednią amortyzację podczas wykonywania ruchów. 
 • Wygodny strój sportowy, który nie krępuje ruchów i pozwoli Ci swobodnie wykonywać wszystkie ćwiczenia. 
 • Małe piłki, taśmy oporowe i klocki do jogi, mogące urozmaicić Twoje sesje treningowe.

Ćwiczenia dla początkujących

Zacznij od prostych, klasycznych ćwiczeń pilatesu, które pomogą Ci opanować podstawowe techniki.

 • The Hundred

Leżąc na plecach, unieś nogi i ramiona, wykonując małe pulsujące ruchy rękoma. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha i poprawia krążenie.

 • Roll Up

Leżąc, powoli roluj ciało do pozycji siedzącej, a następnie wróć do pozycji leżącej, zachowując kontrolę. Roll Up to doskonałe ćwiczenie na mięśnie brzucha i pleców.

 • Leg Circles

Leżąc na plecach, unieś jedną nogę i wykonuj okrężne ruchy, zmieniając kierunek. Wzmocnisz mięśnie nóg i poprawisz elastyczność stawów biodrowych.

Pilates w domu jest jak własna siłownia – dostępna w każdej chwili, dostosowana do Twojego tempa i potrzeb. Możesz ćwiczyć, kiedy tylko chcesz, bez konieczności wychodzenia z domu, co czyni pilates idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących elastyczność i wygodę. 

Dzięki regularnym ćwiczeniom pilatesu w domu, możesz cieszyć się lepszym zdrowiem, zwiększoną energią i poprawionym samopoczuciem, wszystko to bez konieczności opuszczania własnego mieszkania. 

Zainwestuj w siebie i odkryj korzyści płynące z pilatesu już dziś!

Pilates w ciąży: Bezpieczne ćwiczenia dla przyszłych mam

Korzyści pilatesu dla kobiet w ciąży.

Pilates oferuje wiele korzyści dla kobiet w ciąży, pomagając im zachować zdrowie, elastyczność i siłę podczas tego wyjątkowego okresu. Regularne ćwiczenia pilatesu pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co jest szczególnie ważne w ciąży, gdy zmienia się środek ciężkości ciała. Pilates koncentruje się na mięśniach rdzenia, co może pomóc w zmniejszeniu bólu pleców często doświadczanego przez przyszłe mamy. 

Dodatkowo, pilates przyczynia się do zwiększenia elastyczności mięśni i stawów, co jest nieocenione w przygotowaniach do porodu. Elastyczne ciało łatwiej dostosuje się do zmian i wyzwań związanych z porodem, co może również pomóc w skróceniu czasu regeneracji po porodzie. Ćwiczenia pilatesu wspierają także lepsze krążenie krwi, co jest korzystne zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwijającego się dziecka. Poprawa krążenia może zmniejszyć obrzęki i poprawić ogólne samopoczucie.

Bezpieczne ćwiczenia pilatesu w ciąży.

Praktykowanie pilatesu w ciąży powinno być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia kobiety. Poniżej przedstawiamy kilka bezpiecznych ćwiczeń:

 • Koci grzbiet - to ćwiczenie pomaga w rozluźnieniu kręgosłupa i zmniejszeniu napięcia w plecach. 

Zacznij na czworakach, ustawiając ręce bezpośrednio pod ramionami, a kolana pod biodrami. Wykonując ćwiczenie, zrób wydech, zaokrąglając kręgosłup w górę i opuszczając głowę w dół w pozycji Cat. Następnie zrób wdech, unosząc głowę w górę, jednocześnie obniżając biodra oraz brzuch w kierunku maty w pozycji krowy. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, płynnie przechodząc między obiema pozycjami.

 • Pelvic tilts - pomagają wzmocnić mięśnie brzucha i dolnej części pleców, jednocześnie łagodząc ból pleców.

Leż na plecach z kolanami zgiętymi i stopami ustawionymi płasko na podłodze, trzymając ręce wzdłuż ciała. Wykonując ćwiczenie, zrób wydech, przyciągając pępek w stronę kręgosłupa i lekko unosząc biodra. Następnie zrób wdech, rozluźniając miednicę i wracając do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy.

 • Skłon w siadzie prostym - pomaga w rozciągnięciu dolnej części pleców i ścięgien udowych, co może zmniejszyć napięcie i ból.

Usiądź na macie z wyprostowanymi przed sobą nogami. Wydychając powietrze, pochyl się do przodu, starając się dotknąć palców stóp bez forsowania ruchu. Utrzymaj pozycję przez 20-30 sekund, oddychając głęboko. Powtórz 3 razy.

Wskazówki i przeciwwskazania.

Jeśli planujesz rozpocząć pilates w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. 

Kluczowym elementem wysiłku jest dostosowanie intensywności ćwiczeń do swojego poziomu komfortu i zdrowia. W drugim i trzecim trymestrze ciąży dobrze jest unikać ćwiczeń na plecach, aby nie uciskać żyły głównej dolnej. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Słuchaj swojego ciała i przerwij ćwiczenia, jeśli poczujesz ból, zawroty głowy lub dyskomfort. Jeśli doświadczasz ostrego bólu, pilates może nie być dla Ciebie odpowiedni.Również w przypadku komplikacji ciążowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy przedwczesne skurcze, warto zrezygnować z tej formy aktywności. Osoby z schorzeniami ortopedycznymi, które mogą się pogorszyć podczas ćwiczeń, również powinny unikać pilatesu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 

 • Czy pilates jest odpowiedni dla każdego?

Tak, pilates jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. To system ćwiczeń, który można dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednak osoby z poważnymi schorzeniami, takimi jak przewlekłe choroby, urazy, czy poważne problemy zdrowotne, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że pilates jest dla nich bezpieczny.

 • Jak często powinienem ćwiczyć pilates?

Zaleca się, aby ćwiczyć pilates 2-3 razy w tygodniu. Regularność jest kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów, takich jak poprawa siły, elastyczności i postawy ciała. Ważne jest, aby dać swojemu ciału czas na regenerację między sesjami, dlatego dni odpoczynku są równie ważne jak same ćwiczenia.

 • Czy potrzebuję specjalnego sprzętu do pilatesu?

Na początek wystarczy mata do ćwiczeń i wygodny strój sportowy. W miarę postępów można wprowadzić dodatkowy sprzęt, taki jak piłki do pilatesu, obręcze (magic circle), gumy oporowe czy specjalne urządzenia jak reformer. Dodatkowy sprzęt pomaga w zwiększeniu różnorodności ćwiczeń oraz intensywności treningu.

 • Czy pilates pomaga schudnąć?

Pilates może pomóc w procesie odchudzania, ale nie jest to typowy trening kardio. Pomaga w budowaniu mięśni, poprawie metabolizmu i tonizacji ciała. Połączenie regularnych treningów pilates z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami takimi jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, może prowadzić do utraty wagi i poprawy ogólnej kondycji fizycznej.

 • Jakie są przeciwwskazania do uprawiania pilatesu?

Chociaż pilates jest bezpieczny dla większości osób, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę:

 • Ostre bóle lub stany zapalne
 • Złamania lub świeże urazy
 • Przepukliny (szczególnie nieleczone)
 • Niektóre nowotwory
 • Niestabilny kręgozmyk
 • Ciężka osteoporoza
 • Niektóre dolegliwości neurologiczne

Osoby z powyższymi schorzeniami powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningu pilatesu. Indywidualne podejście oraz ewentualna modyfikacja ćwiczeń mogą być niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność treningu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 190 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-09
Akcja- reakcja ,zamówienie na drugi dzien dostawa.Super.Polecam
2024-02-06
Szybko,bezproblemowo
pixel