Darmowa dostawa od 200 zł!
Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

STAWY POD OCHRONĄ

2023-06-01
STAWY POD OCHRONĄ

STAWY POD OCHRONĄ

Jest wiele sytuacji, gdy nasze stawy potrzebują dodatkowego wsparcia. Kiedy funkcjonują prawidłowo pozwalają nam na codzienną aktywność zawodową, domową i rekreacyjną, a także na uprawnianie sportu. Często jednak ulegają przeciążeniom lub kontuzjom.

 

Których stawów najczęściej dotyczą przeciążenia?

Staw nadgarstkowy – dolegliwości bólowe dotyczą zwłaszcza osób wykonujących pracę przy komputerze, ale też pracowników produkcji i siatkarzy. Ból, obrzęk, drętwienie i mrowienie w okolicy dłoni mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Aby zapobiegać takim problemom należy stosować odpowiednie ćwiczenia profilaktyczne i pamiętać o zasadach ergonomii pracy. Gdy objawy te zaczynają już być odczuwalne ulgę może przynieść fizjoterapia. Gdy doszło do urazu lub interwencji chirurgicznej w tej okolicy często konieczne jest stosowanie stabilizatora (np. Dopasowany stabilizator nadgarstka Green Mueller Sklep sportowo medyczny Sportmed24.pl).  W następnym etapie leczenia, w czasie wykonywania pracy zawodowej i aktywności sportowej warto chronić nadgarstki specjalnymi opaskami ortopedycznymi.

Staw łokciowy – bóle okolicy łokciowej są często spotykane u pracowników biurowych oraz sportowców w dyscyplinach angażujących kończyny górne. Dolegliwości te diagnozowane są m.in. jako łokieć tenisisty i łokieć golfisty. W leczeniu sprawdza się m.in. terapia manualna. Dobre efekty przynosi również fala uderzeniowa. Gdy dolegliwości są silne lub doszło do urazu w tej okolicy lekarze często zalecają przedmioty zaopatrzenia ortopedycznego dla ochrony uszkodzonego stawu (np. Stabilizator łokcia po uderzeniu lub kontuzji Mueller Sklep sportowo medyczny Sportmed24.pl).

Staw kolanowy – przeciążenia kolan występują najczęściej u osób pracujących fizycznie z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, a także u biegaczy. Aby zapobiegać dolegliwościom bólowym warto dbać o mięśniową stabilizację tych stawów, wykonując regularnie ćwiczenia wzmacniająco-stabilizujące.

U sportowców dochodzi często do urazów w obrębie kolan. W tym przypadku konieczne jest prawidłowe leczenie i fizjoterapia. Podejmując aktywność fizyczną po okresie rehabilitacji pourazowej  wielokrotnie potrzebne jest dodatkowe wsparcie stabilizacji. Wykorzystuje się do tego celu opaski ortopedyczne oraz specjalistyczne ortezy i stabilizatory (np. Stabilizatory na kolano (stawu kolanowego)). W wykorzystaniu ortez na staw kolanowy ważne jest odpowiednie dopasowanie tego sprzętu. Gdy istnieje czasowa konieczność ograniczenia ruchu pełnego zgięcia w kolanie do momentu, gdy tkanki się wygoją dobrym rozwiązaniem są stabilizatory z zegarem (Stabilizator kolana zegarowy z regulacją kąta zgięcia MSupport Sklep sportowo medyczny Sportmed24.pl). Można tu ustawić zalecony kąt zgięcia stawu. Dzięki takiemu wsparciu nie przekroczymy zalecanej granicy ruchomości i ochronimy staw przed dalszym uszkodzeniem.

Staw skokowy i stopa – są to miejsca częstych urazów, takich jak skręcenia i zwichnięcia. Kontuzje te mają tendencję do nawracania, dlatego ważna jest szczególna ochrona tych okolic po urazie. Oprócz zaopatrzenia ortopedycznego istotne jest również stosowanie odpowiedniego obuwia.

 

Jak zapobiegać przeciążeniom stawów?

- Należy unikać nagłych, niezaplanowanych wysiłków i podejmowania aktywności fizycznej bez rozgrzewki. Niewskazane jest również podnoszenie zbyt dużych ciężarów oraz wykonywanie ruchów powtarzalnych.

- Warto pamiętać o zasadach ergonomii pracy. Pozwala to uniknąć sumujących się przeciążeń prowadzących do mikrourazów.

- Ważna jest jest profilaktyka i prawidłowe leczenie kontuzji.

- Duże znaczenie ma właściwy dobór obuwia.

- Stawom potrzebny jest również ruch. Ważne jest odpowiednie dostosowanie jego rodzaju do  indywidualnych możliwości.

- Ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę oraz prawidłowa dieta zawierająca składniki korzystne dla układu ruchu są istotnymi elementami profilaktyki dolegliwości stawowych.

 

Warto dbać o stawy, aby jak najdłużej cieszyć się ich pełną sprawnością. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 190 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-06
Szybko,bezproblemowo
2024-02-05
Szybko i sprawnie!
pixel