Darmowa dostawa od 200 zł!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak skutecznie pokonać ból łokcia tenisisty? Praktyczne porady i rozwiązania

2024-04-08
Jak skutecznie pokonać ból łokcia tenisisty? Praktyczne porady i rozwiązania

Jak skutecznie pokonać ból łokcia tenisisty? Praktyczne porady i rozwiązania


 

Czy kiedykolwiek pojawił się u Ciebie nagły ból w okolicy łokcia, który wydawał się nasilać podczas chwytania lub podnoszenia przedmiotów? Jeśli tak, możliwe, że był to ból związany z tak zwanym łokciem tenisisty. Ta dolegliwość bardzo często występuje wśród sportowców, ale może dotyczyć również osób, które nie uprawiają sportów. W tym wpisie przedstawimy Ci praktyczne porady i rozwiązania, które skutecznie pomogą pokonać ból łokcia tenisisty.

Czym jest łokieć tenisisty i dlaczego powstaje? 

Definicja i przyczyny łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty, znany również jako boczne zapalenie nadkłykcia kości ramiennej, to rodzaj zapalenia ścięgien, które łączą mięśnie przedramienia z zewnętrzną stroną łokcia. Charakteryzuje się bólem w zewnętrznej okolicy łokcia, który może promieniować w dół przedramienia. Ból nasila się przy wykonywaniu ruchów związanych z chwytem - szczególnie wtedy, kiedy próbujemy coś podnieść, obrócić lub nawet uścisnąć czyjąś dłoń.

Przyczyny powstawania łokcia tenisisty często wiążą się z nadmiernym lub nieprawidłowym używaniem mięśni przedramienia. Długotrwałe powtarzanie tych samych ruchów, zwłaszcza z dużą siłą lub w niewłaściwej pozycji, może doprowadzić do mikrouszkodzeń w ścięgnach, które łączą przedramię z zewnętrzną stroną łokcia. Wiele osób kojarzy tę dolegliwość wyłącznie ze sportem (jaki sugeruje nazwa), ale prawda jest taka, że może ona dotknąć każdego, kto regularnie wykonuje powtarzalne ruchy rąk.

 

Łokieć tenisisty a łokieć golfisty - jak odróżnić?

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty to dwa różne urazy i mimo podobnych nazw dotyczą różnych problemów związanych z przeciążeniem stawu łokciowego. Łokieć tenisisty objawia się bólem po zewnętrznej stronie łokcia i dotyczy przeciążenia ścięgien mięśni przedramienia, odpowiedzialnych za prostowanie nadgarstka i palców. Tymczasem łokieć golfisty pojawia się jako ból po wewnętrznej części łokcia. Powstaje na skutek przeciążenia ścięgien mięśni zginaczy, które są odpowiedzialne za zamykanie dłoni i zginanie nadgarstka. 

Ból łokcia tenisisty często prowokują czynności takie jak chwytanie lub podnoszenie przedmiotów. Z kolei, ból łokcia golfisty wywołują aktywności związane ze zginaniem nadgarstka i wykonywaniem ruchów rotacyjnych.

 

Czynniki ryzyka. Kto jest najbardziej narażony?

Chociaż łokieć tenisisty może wydawać się schorzeniem zarezerwowanym dla sportowców, w rzeczywistości dotyka ono szerokiej grupy ludzi. Najbardziej narażone są osoby, których aktywność zawodowa lub hobby wymaga częstego korzystania z siły chwytu oraz powtarzalnych ruchów nadgarstka i łokcia. Dotyczy to na przykład:

 Sportowców, szczególnie tych uprawiających tenis, badminton czy golf.

 Muzyków, zwłaszcza grających na instrumentach strunowych.

 Osób pracujących fizycznie, na przykład budowlańców, malarzy, czy fryzjerów.

 Osób pracujących w biurze, spędzających dużo czasu przed komputerem, nieustannie korzystających z myszki lub klawiatury.

Ponadto, ryzyko wystąpienia łokcia tenisisty rośnie z wiekiem, szczególnie u osób po 40. roku życia, choć nie jest to reguła. Również brak odpowiedniej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym, czy nieprawidłowa technika wykonywania pewnych ruchów mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń ścięgien w okolicy łokcia. Używanie sprzętu do ćwiczeń, który nie jest dostosowany do potrzeb użytkownika, może również przyczyniać się do rozwoju łokcia tenisisty.

osoby narażone na łokieć tenisisty, osoby narażone na schorzenie związane z bólem łokcia, gitarzysta, budowlaniec, osoba pracująca w biurze, osoba grająca w tenisa

Rozpoznawanie objawów i diagnostyka łokcia tenisisty

Pierwsze symptomy. Kiedy udać się do specjalisty?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że to właśnie łokieć tenisisty daje o sobie znać? Kiedy będzie odpowiedni czas, by zapukać do drzwi specjalisty? Kluczowym sygnałem jest ból lokalizujący się w zewnętrznej części łokcia, który może sięgać aż do nadgarstka - zwłaszcza kiedy wykonujesz czynności wymagające użycia siły chwytnej. Ale ból to nie wszystko. Oto kilka sygnałów, które powinny Cię skłonić do działania:

 Uczucie słabości w dłoniach.

 Trudności z wykonaniem prostych czynności, takich jak obracanie klucza czy trzymanie filiżanki.

 Zwiększona bolesność łokcia podczas ściskania lub podnoszenia przedmiotów.

Jeżeli wyżej wymienione objawy nie ustępują przez kilka dni, to będzie dobry moment, żeby pomyśleć o konsultacji ze specjalistą, który pomoże w diagnostyce łokcia tenisisty.

Metody diagnostyczne. Od badania klinicznego po USG

Diagnoza łokcia tenisisty rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego oraz badania klinicznego. Specjalista może przeprowadzić testy, które polegają na delikatnym naciskaniu okolic łokcia oraz proszeniu pacjenta o wykonanie określonych ruchów, aby ocenić, które z nich wywołują ból.


W niektórych przypadkach, aby wykluczyć inne przyczyny bólu, lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe. Do najczęściej stosowanych należą:

 Rentgen - pomaga ocenić i wykluczyć ewentualne zmiany zwyrodnieniowe, złamania lub inne problemy ze strukturą kości w stawie łokciowym związane z łokciem tenisisty.

 USG (ultrasonografia) - pozwala na szczegółowe zobaczenie uszkodzeń, stanów zapalnych mięśni, ścięgien i innych tkanek miękkich w obszarze łokcia, jest to kluczowe w diagnostyce łokcia tenisisty.

 Rezonans magnetyczny (MRI) - rzadziej stosowana metoda ze względu na wyższe koszty badania, jednakże bardziej zaawansowana. MRI może dostarczyć bardziej szczegółowych obrazów tkanek miękkich niż USG.

 Tomografia komputerowa (CT) - badanie metodą tomografii komputerowej pozwala na ocenę stanu zmian kostnych, takich jak zwapnienie, wokół łokcia.

Prawidłowa diagnoza jest fundamentem skutecznego planu leczenia, dlatego niezwykle ważne jest, aby nie lekceważyć początkowych objawów i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą.

ból łokcia, łokieć teisisty, ból nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Nieoperacyjne metody leczenia łokcia tenisisty. Jak łagodzić ból i przyspieszyć regenerację?

Domowe sposoby i pierwsza pomoc przy łokciu tenisisty

Pierwsze kroki w leczeniu łokcia tenisisty możesz podjąć samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Kluczowe jest tu zastosowanie zasady RICE: odpoczynek (Rest), lód (Ice), kompresja (Compression) oraz uniesienie (Elevation).

 Odpoczynek - unikaj czynności, które mogą nasilać ból lub przyczynić się do dalszych uszkodzeń.

 Lód -  zaaplikuj lód na bolące miejsce przez 15-20 minut, kilka razy dziennie, pomoże Ci zmniejszyć obrzęk i uśmierzyć ból.

 Kompresja - delikatna kompresja w formie opaski na łokieć tenisisty luopaski kompresyjnej może wspomóc krążenie krwi i zmniejszyć obrzęk wokół łokcia.

 Uniesienie - trzymanie ręki w pozycji podniesionej, powyżej poziomu serca, pomoże zredukować opuchliznę.Fizjoterapia i nowoczesne techniki leczenia

Fizjoterapia łokcia tenisisty jest filarem nieoperacyjnego leczenia tego schorzenia. Terapie, takie jak ultradźwięki, laseroterapia, czy terapia falą uderzeniową, mogą przyspieszyć proces gojenia, redukując ból i poprawiając krążenie krwi oraz funkcjonowanie ręki. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, dostosowane indywidualnie przez fizjoterapeutę, są kluczowe w zapobieganiu powstawania urazów, a dodatkowo wspierają regenerację uszkodzonych ścięgien.


Rola opasek, ortez i stabilizatorów w leczeniu łokcia tenisisty

Stosowanie opasek na łokieć, ortez, czy stabilizatorów na łokieć tenisisty może znacznie pomóc Ci w leczeniu łokcia tenisisty. Te specjalistyczne narzędzia zapewniają wsparcie dla ścięgien, zmniejszając obciążenie podczas codziennych czynności, co przyczynia się do zmniejszenia bólu i przyspieszenia procesu gojenia. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj wsparcia, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby maksymalnie dostosować metodę leczenia do indywidualnych potrzeb.

Operacyjne leczenie łokcia tenisisty. Kiedy operacja łokcia jest niezbędna?

Przegląd metod operacyjnych

Wśród metod operacyjnych leczenia łokcia tenisisty znajdują się różne techniki, które mają na celu usunięcie uszkodzonego fragmentu ścięgna i stymulację procesu gojenia. Do najczęściej stosowanych należą:

 Operacja otwarta - tradycyjna metoda, podczas której dokonuje się nacięcia skóry w celu usunięcia uszkodzonej tkanki.

 Operacja artroskopowa - minimalnie inwazyjna technika, wykonywana przy użyciu artroskopu wprowadzanego przez małe nacięcia, co przyczynia się do szybszej rekonwalescencji.

 Dekompresja nerwów - podczas operacji, chirurg wykonuje nacięcie w celu usunięcia lub zmniejszenia ciśnienia na otaczające nerw tkanki, takie jak ścięgna lub pasma mięśniowe.

Operacyjne leczenie łokcia tenisisty jest zatem rozważane tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi. Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stopnia uszkodzenia ścięgna oraz doświadczenia i preferencji chirurga.

Rekonwalescencja po operacji. Jak wrócić do pełni zdrowia?

Proces rekonwalescencji po operacji łokcia tenisisty wymaga czasu i cierpliwości. Kluczowymi elementami są tu: odpoczynek, stopniowe zwiększanie aktywności oraz regularne sesje fizjoterapii łokcia tenisisty. Stosowanie ortez lub stabilizatorów na łokieć tenisisty może być zalecane w początkowej fazie rekonwalescencji, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla łokcia i zminimalizować ryzyko powstawania ponownych urazów.

Jak zapobiegać powstawaniu łokcia tenisisty?

Zmiany w codziennych aktywnościach i pracy

Łokieć tenisisty może być wyzwaniem, ale z pewnością istnieją skuteczne sposoby, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Zmiany w codziennych aktywnościach i praca nad prawidłową ergonomią mogą znacznie obniżyć prawdopodobieństwo doświadczania tego typu urazów. Dodatkowo prewencyjne stosowanie opasek i stabilizatorów może odegrać kluczową rolę w ochronie ścięgien przed przeciążeniem.


Prewencyjne stosowanie opasek i stabilizatorów

Opaski na łokieć tenisisty, ortezy i stabilizatory mogą odegrać znaczącą rolę w zapobieganiu urazom takim jak łokieć tenisisty, szczególnie dla osób, które regularnie angażują się w aktywności zwiększające ryzyko pojawienia się tego urazu. Oto jak mogą one pomóc:

 Redukcja obciążenia - noszenie opasek i stabilizatorów może pomóc rozłożyć siły działające na ścięgno, redukując tym samym obciążenie i zapobiegając mikrourazom.

 Wsparcie i stabilizacja - stosowanie tych urządzeń może zapewnić dodatkowe wsparcie dla mięśni i ścięgien przedramienia, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania czynności wymagających intensywnego użycia rąk.

 Świadomość ciała - noszenie opasek stabilizujących może także zwiększyć świadomość ciała i przypominać o konieczności utrzymania prawidłowej postawy oraz techniki podczas pracy czy ćwiczeń.

Twoja droga do bezbolesnej aktywności

Przegląd skutecznych rozwiązań na łokieć tenisisty

Podejście do leczenia łokcia tenisisty powinno być wielotorowe, uwzględniające zarówno metody nieinwazyjne, jak i wsparcie za pomocą odpowiednich produktów.
Do najbardziej skutecznych rozwiązań należą:

 Fizjoterapia - jest to kluczowy element w leczeniu i zapobieganiu powstawania urazów łokcia tenisisty - indywidualnie dopasowane ćwiczenia mogą znacznie poprawić elastyczność i siłę mięśni, co jest niezbędne dla szybkiego powrotu do zdrowia.

 Opaski na łokieć tenisisty i stabilizatory - opaski na łokieć tenisisty są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wsparcie i zmniejszyć obciążenie ścięgien, co jest znaczące w leczeniu i zapobieganiu urazom.

 Edukacja - zrozumienie przyczyn urazu i nauka optymalnych technik wykonywania codziennych czynności oraz aktywności fizycznych może znacznie zredukować ryzyko powstawania łokcia tenisisty.


Jak nasze produkty mogą pomóc Ci w powrocie do zdrowia?

W naszym asortymencie, obejmującym między innymi opaski na łokcie dla tenisistów i golfistów, a także ortezy i stabilizatory, kładziemy nacisk na zapewnienie ulgi w dolegliwościach bólowych. Oto sposób, w jaki nasze produkty mogą przyczyniać się do poprawy Twojego stanu zdrowia:

 Redukcja obciążenia - noszenie naszych opasek pomaga rozłożyć obciążenie wywierane na ścięgna, co zmniejsza ryzyko mikrourazów i wspomaga proces leczenia.

 Wsparcie i stabilizacja - produkty, które oferujemy, zapewniają stabilizację obszaru łokcia, redukując dyskomfort podczas wykonywania ruchów mogących obciążać przedramię.

 Komfort i dopasowanie - nasze produkty są projektowane z myślą o wygodzie użytkowania, tak, żeby mogły być noszone przez cały dzień, nie przeszkadzając w codziennych czynnościach, a skutecznie wspierając rekonwalescencję.

 


 

Szczególnym uznaniem cieszą się u nas:

 Opaska na łokieć z systemem szybkiego zapięcia MSupport Red

 Stabilizator łokcia Airmesh Msupport Red

 Uniwersalna orteza łokcia MSupport

 Opaska na łokieć tenisisty i golfisty z efektem masażu T29 PRIM

 

Odwiedź naszą stronę Internetową sportmed24.pl i zapoznaj się szeroką gamą asortymentu. :) 

stabilizator łokcia airmesh, dziewczyna ze stabilizatorem na łokciu medical sport, dziewczyna z ortezą łokcia, stabilizator na łokieć tenisisty

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 190 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-13
Sprawnie i szybko.
2024-02-09
Akcja- reakcja ,zamówienie na drugi dzien dostawa.Super.Polecam
pixel