Darmowa dostawa od 200 zł!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

STABILIZATOR NA KOLANO – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY?

2023-06-19
STABILIZATOR NA KOLANO – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY?
Wielu z nas doświadczyło przynajmniej raz w życiu dolegliwości w okolicach kolana. Urazy i przeciążenia często objawiają się bólem.

Gdy utrudnia on chodzenie i czujemy niestabilność stawu, szukamy pomocy u lekarza lub fizjoterapeuty. Aby leczenie przebiegało prawidłowo, specjalista może zalecić nam zaopatrzenie się w stabilizator.

Wiele osób w takiej sytuacji szuka odpowiedzi na pytanie: czym jest stabilizator, jak działa oraz jak go nosić.

Orteza stawu kolanowego to duże wsparcie dla osłabionego lub uszkodzonego stawu. Ważne jest jednak jej prawidłowe dopasowanie i stosowanie według zaleceń.

Do czego służy stabilizator na kolano i dla kogo jest polecany?

Stabilizator kolana wspiera staw i chroni go przed dalszym uszkodzeniem. Częściowo przejmuje on obciążenia, jakie oddziałują na nasze kolano w czasie chodu. Pomaga w regeneracji pourazowej.

 

Stabilizatory na kolano stosuje się w różnych przypadkach, do których należą m.in.:

 • urazy (np. zwichnięcia, skręcenia kolana)

 • stany po zabiegach operacyjnych w obrębie kolana

 • niestabilność stawu

 • stany zapalne w obrębie kolana.

 

Rodzaje stabilizatorów na kolano

Stabilizatory bez zegara są uniwersalnym zaopatrzeniem ortopedycznym dla osób z dolegliwościami bólowymi kolana oraz po drobnych urazach.

Często są wykorzystywane w przypadku przeciążeń oraz w stanach zapalnych stawu.

Wspomagają i chronią kolano podczas aktywności.

Stabilizator kolana z zegarem stosowany jest w sytuacjach, gdy lekarz zaleci nam czasowe ograniczenie stopnia zgięcia w stawie. Ma to miejsce np. po zabiegach operacyjnych w obrębie stawu kolanowego oraz po urazach (np. z uszkodzeniem więzadeł).

Tego rodzaju stabilizator sprawdza się także u osób, które mają bardzo osłabione mięśnie prostujące kolano. Zapobiega przed nagłym, niekontrolowanym zgięciem kolana ponad dozwolony zakres. Zabezpiecza kolano przed uszkodzeniem struktur, które mogłyby ulec nadwyrężeniu przy mocniejszym kącie zgięcia.

Za pomocą zegara można wygodnie regulować kąt zgięcia i wyprostu zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Stabilizator na kolano – jaki wybrać?

Stabilizatory stawu kolanowego dostępne są w różnych wersjach. Dla niektórych osób lepsze będą zapinane na rzepy bez regulacji kąta zgięcia, a dla innych wersja z zegarem. To, jaki typ stabilizatora będzie konkretnie dla nas najbardziej odpowiedni podpowie lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta. Każda osoba po zabiegu operacyjnym lub kontuzji dostaje od lekarza zalecenia dotyczące ochrony stawu. Wtedy też lekarz udziela wskazówek dotyczących typu ortezy, w jaką należy się zaopatrzyć. W doborze stabilizatora może pomóc również fizjoterapeuta. Pracując nad naszym kolanem zna jego mocne i słabe strony. Wie, jakie są jego możliwości, dlatego pomoże dobrać model najbardziej skuteczny dla naszego kolana.

 

Wskazówka: Wybierając się do fizjoterapeuty w celu doboru ortezy, zabierz ze sobą całą dokumentację z leczenia, jeżeli taką posiadasz. Zdjęcie RTG lub dokumenty dotyczące zabiegu jaki był wykonany w połączeniu z badaniem przez fizjoterapeutę, pozwolą na indywidualne dobranie najbardziej odpowiedniego modelu.

Przeglądając ofertę stabilizatorów warto też zapisać sobie te modele, które nas najbardziej zainteresowały i pokazać je na wizycie. Dodanie strony producenta do ulubionych lub zrobienie zrzutu ekranu konkretnego modelu pozwoli szybko i sprawnie pokazać ofertę fizjoterapeucie i porozmawiać na temat doboru jednego z wybranych typów.

 

Rozważając zakup stabilizatora warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników:

 • odpowiedni rozmiar - najczęściej dobierany jest na podstawie obwodu kolana, mierzonego na wysokości środka rzepki

 • materiał, z jakiego został wykonany - delikatny, miękki materiał z domieszką bawełny będzie zmniejszał ryzyko podrażnień skóry

 • utrzymanie optymalnej temperatury i wentylacji - zaleca się modele pozwalające skórze oddychać

 • łatwość ustawienia kąta zgięcia na zegarze - pozwoli na szybką i wygodną zmianę ustawień na wizycie lekarskiej

 • dobrej jakości rzepy - łatwe do zapinania i rozpinania, a równocześnie dobrze trzymające ortezę na nodze

 • łatwość czyszczenia - umożliwi utrzymanie wysokiego poziomu higieny. 

 

Wszystkie te cechy spełniają stabilizatory z linii MSupport.

Oprócz dobrej jakości ich atutem jest również atrakcyjna cena.

Warto pokazać wybrane modele swojemu lekarzowi lub fizjoterapeucie, który podpowie najbardziej zalecany dla nas typ spośród stabilizatorów dostępnych w ofercie.

Stabilizator kolana – porady dla użytkowników

 • Po zakupie stabilizatora warto zabrać go na wizytę do fizjoterapeuty. Specjalista nauczy nas jak prawidłowo zakładać ortezę. Jest to ważne, gdyż zbyt mocno zaciągnięte zapięcie może doprowadzić do niedokrwienia uciśniętych okolic, a zbyt słabe zapięcie i niewłaściwe ułożenie sprawią, że stabilizator nie spełni odpowiednio swojej funkcji.

 • Korzystając ze stabilizatora pamiętaj o zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeniach. Jest to konieczne, aby mięśnie, które zostały czasowo odciążone przez stabilizator, nie „rozleniwiły się”.

 • Zakładaj stabilizator tylko do tych czynności, do których został Ci zalecony. Po urazach i zabiegach operacyjnych zwykle są one noszone przez większą część dnia. W lekkich przeciążeniach kolana może wystarczyć zakładanie stabilizatora tylko do chodzenia poza domem. Decyzję o czasie stosowania ortezy zawsze podejmuje lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta. 

 

Stabilizator na staw kolanowy jest cenną pomocą wspomagającą i chroniącą kolano.

Odpowiednio dopasowany i stosowany według zaleceń specjalisty wspiera powrót do zdrowia i pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 190 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-12
Bardzo sprawna i szybka obsługa
2024-02-05
Szybka realizacja zamówienia zgodnie z podanym terminem dostawy.
pixel